4 Şubat 2017 Cumartesi

Facebooktan Kredi Kontrolüne Dikkat!

Merhaba Arkadaşlar;

Artık internet varsa , imkansızlar azalmaya başladı diyoruz, hele ki sosyal medya bu işin su götürmez taraflarından gün geçmiyor ki yeni birşeyler duymayalım.

Yakın zaman da ülkemiz de medya ya düşen kredi veren bankaların facebook hesaplarına baktığı ve kişiyi değerlendirirken bu kanalı da kullanmaya başladığını duyduk duymuşsunuzdur.

Bu uygulamanın yurt dışın da daha önceden başladığı da belirtiliyor. Aslın da bu işi özellikel sigorta firmaları müşterileri için prim hesaplamasın da daha önceden beri kullanıyormuş mesela sağlık sigortası yaptırmak isteyen bir kişiyi facebook fotolarına bakıp, alkollü fotosu var mı? yada kasko yaptırmak isteyen kişinin arabalar vs. ile ilgili paylaşımı var ise nasıl gibi kontroller yapıp fiyatı bundan sonra belirlediklerini de okuduk.

Şimdi ise bankalar kredi talep eden kişilerin, paylaşımları, arkadaş çevreleri, görüş açıları, düşünceleri, beğenileri vs. gibi bir çok veriyi değerlendirip, krediyi o şekilde sonuçlandırıyorlarmış.
Bu haberin doğruluğunu anlamak için, bazı bankaların , facebook tan kredi, kredi kartı başvurusu almaya başladığını söylememiz yeterli olur diye düşünüyorum.

Sosyal medya çok güzel sözümüz yok lakin kontrolsüz kullanıldığın da bir çok konu da insanın başına iş açabiliyor. O yüzden dikkatli olmanızı öneriyorum.

Saygılarımla
Yorum Gönder