9 Şubat 2017 Perşembe

Krediler (2017 Yılı)

Merhabalar;

Mesleğim gereği finans sektörün de olan kişiler ile gene geçmişten meslekten beraber çalıştığımız arkadaşlığımız bulunuyor ve doğal olarak, sektörü ve piyasaları sürekli konuşuyor ve irdeliyoruz kendi çapımızda...

Geçtiğimiz günlerde ve öncesinde bazı bankacı arkadaşlar ile sohbet ederken , malum yeni yıl ile birlikte bankacıların beklediği hedefler gündeme oluşturdu. Nasıl hedefleriniz iyimi diye sordum bir kaçına?

Cevap şöyleydi; ya para bulun, çapraz ürün (K.kartı+fatura talimatı+BES+Sigorta vb. ) satışı yapın, çok fazla kredi vermek için didinmeyin şeklinde yorumladılar durumu çünkü geçen seneye göre daha düşük kredi hedefi olduğunu dile getiriyorlar.

Bu durum aslında bankaların bu yıl çok riske girmeden, daha seçici olarak, büyük tutarda değil de küçük tutarlı tabana yaygın kredi vereceklerini gösteriyor. Piyasa daki belirsizlikler sanırım bankacıları daha temkinli, teminatı iyi olan, riski az olan müşteri gruplarına yöneleceğini gösteriyor.

Son olarak, bu yıl bankacılar gene kar edecek şüphesiz ancak bu karları likit kalarak, çapraz ürünlerin satışını yaparak kazanacak gibi, yani çalıştığınız bankalar size daha fazla ürün satmak için mücadele edecekler lakin, kredi istediğiniz de durum biraz daha tersine işleyecek olabilir. O nedenle kredili işlerinizi hele yıl sonuna doğru pek bırakmayın diyebilirim.

Saygılarımla
Yorum Gönder